Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

sekretariat@zozmyszkow.pl

+48 34 31 582 00

SP ZOZ Myszków

Twoje życie ma znaczenie

Mapa

strony

Aktualności

Wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego

Wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego

W Szpitalu Powiatowym w Myszkowie odbyło się pierwsze w jego historii wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego. Zabieg przeprowadził dr n. med. Maciej Wrotniak – Kierownik Kliniki Ortopedii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przy udziale lek. Sławomira Cichonia – Ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowo - Ortopedycznej lecznicy.

 

„Ten zabieg to lokalny przełom w dziedzinie ortopedii, przeprowadziliśmy go po raz pierwszy w swojej historii. Ta znacząca operacja otwiera nowe perspektywy dla pacjentów borykających się z zaawansowanymi schorzeniami stawów kolanowych, takimi jak osteoartroza czy urazy stawów. Cieszę się, że możemy od teraz świadczyć szerszy wachlarz świadczeń medycznych dla pacjentów Myszkowa i regionu. Zachęcamy wszystkich lokalnych pacjentów do korzystania z nowego świadczenia oferowanego przez naszą jednostkę, którzy często po tego typu pomoc musieli udać się do jednostek ościennych.” – informuje dr n. med. Adam Miśkiewicz, Lekarz Naczelny szpitala. 

 

Wszczepienie endoprotezy stawu kolanowego, znane również jako artroplastyka stawu kolanowego, jest procedurą medyczną, która ma na celu przywrócenie funkcji stawu kolanowego poprzez zastąpienie uszkodzonych elementów stawu specjalnie zaprojektowaną endoprotezą. Ta endoproteza, wykonana z materiałów odpornych na zużycie i biokompatybilnych z tkankami organizmu, umożliwia przywrócenie ruchomości i znaczne zmniejszenie bólu.

 

Decyzja o przeprowadzeniu zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego zależy od stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Typowymi wskazaniami są zaawansowane stadia osteoartrozy, uszkodzenia stawu kolanowego na skutek urazów lub przewlekłego zapalenia stawów. Zabieg może być rozważany, gdy inne metody leczenia, takie jak terapia fizyczna czy farmakoterapia, nie przynoszą odpowiednich rezultatów.

 

Procedura wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego to skomplikowany zabieg chirurgiczny, który wymaga precyzji i doświadczenia ze strony zespołu medycznego. Podczas operacji chirurg usuwa uszkodzone elementy stawu, w tym chrząstkę i kości, a następnie umieszcza endoprotezę w odpowiednich miejscach. Dokładność tego procesu jest kluczowa, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie stawu kolanowego po zabiegu.

 

Po zabiegu pacjenci zazwyczaj doświadczają znacznego zmniejszenia bólu i poprawy ruchomości stawu kolanowego. Jednak pełny powrót do sprawności wymaga procesu rehabilitacji, który obejmuje terapię fizyczną, ćwiczenia wzmacniające oraz naukę prawidłowych wzorców ruchowych. Całość fizjoterapii wspomagającej pacjentów po zabiegu może odbyć się w ramach funkcjonującego w strukturze szpitala Oddziału Rehabilitacji na Osińskiej Górze, w związku z czym pacjenci mogą przejść całość procesu od zabiegu do rehabilitacji w ramach jednej placówki medycznej. To proces długotrwały, ale umożliwiający pacjentom powrót do normalnego, aktywnego życia.

 

„Wprowadzenie zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego do oferty naszego szpitala jest niezwykle istotne z kilku powodów. Po pierwsze, pacjenci cierpiący na zaawansowane schorzenia stawów kolanowych mogą teraz otrzymać kompleksową opiekę na najwyższym poziomie, bez konieczności wyjazdu do innych ośrodków medycznych. Po drugie, takie zaawansowane procedury ortopedyczne podnoszą jakość życia pacjentów i pozwalają im na pełniejsze uczestnictwo w życiu społecznym. Szpitale powinny dążyć do oferowania najnowszych i najskuteczniejszych metod leczenia, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę. Szpital Powiatowy w Myszkowie pozostaje na czele tych starań, realizując swoją misję pomocy pacjentom w powrocie do zdrowia i aktywnego stylu życia.” – podkreśla Krzysztof Bestwina, Dyrektor Naczelny szpitala.

07

WRZ

2023

1099

razy

czytano

6/79

zozmyszkow.pl

Zdjęcie:
Logo serwisu.

SP ZOZ
Myszków

Zdjęcie:
Zdjęcie:

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Ukryj moduł.